Pochłaniacz wilgoci – jak to działa?

Pochłaniacz wilgoci – jak to działa?

Pochłaniacz wilgoci zaczyna działać od razu po włożeniu wkładu do urządzenia.

Wymienny wkład umieszczony w pochłaniaczu wilgoci zawiera specjalny absorbent, który pochłaniając wilgoć z powietrza sam ulega rozpuszczeniu. Jeżeli nie posiadamy specjalnego urządzenia – pochłaniacza wilgoci, wkład po rozpakowaniu z foliowego woreczka możemy umieścić w dowolnym naczyniu, czy pojemniku.

W pierwszej fazie wilgoć zbiera się w środku wkładu, w wyniku czego zwiększa on swoją wagę i staje się skamieniały. W drugiej fazie, po około 6 – ciu dniach, skamieniały absorbent zaczyna się skraplać. Szybkość skraplania zależy od wilgotności i temperatury pomieszczenia w którym znajduje się pochłaniacz wilgoci. Im większa jest wilgotność, tym szybciej pochłaniacz będzie zbierał wilgoć z otoczenia i tym szybciej będzie się skraplał.

Urządzenie zmniejsza wilgotność do optymalnego poziomu, czyli 55-60%. Kiedy poziom optymalnej wilgotności zostaje osiągnięty proces absorpcji wilgoci ustaje, aż do momentu, kiedy wilgotność znowu wzrośnie powyżej poziomu optymalnego. Wówczas pochłaniacz wilgoci ponownie, samoczynnie rozpoczyna proces absorpcji wilgoci.

Po zużyciu wkładu, zebrany płyn należy wylać do kanalizacji, a pustą torebkę wyrzucić do kosza na śmieci. W pochłaniaczu wilgoci trzeba wówczas umieścić nowy wkład.